Elektromobilność

Technologie przyszłości i próba odpowiedzi na największe kłopoty komunikacyjne; redukcja hałasu, łatwość przemieszczania się, rozwiązanie problemu zatłoczonego miasta, smogu i rosnącej ilości gazów cieplarnianych w atmosferze.

Zależy nam, aby Jaworzno było postrzegane jako miejsce wspierające nowe technologie, otwarte na inwestorów i nowych mieszkańców. Sprawny transport publiczny to jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania organizmu miejskiego. Regularnie prowadzone badania opinii publicznej wskazują, że mieszkańcy doceniają wysoką jakość świadczonych usług. Ponad 80 proc. mieszkańców korzysta z przejazdów autobusami, a 88 proc. pozytywnie ocenia wprowadzenie i rozwój floty pojazdów elektrycznych.
Prezydent Miasta Paweł Silbert
Paweł Silbert
Prezydent Jaworzna

Pozostałe

Jaworzno w lutym 2018 ogłosiło wprowadzenie rewolucyjnej taryfy. Za sprawą nowego biletu rocznego poruszanie się komunikacją miejską mogło kosztować nawet 50 groszy dziennie! Od 4 czerwca 2018 bilet roczny można było kupić za 180 zł, półroczny za 120 złotych, kwartalny za 90 zł a cena biletu miesięcznego została obniżona do 60 zł. Bilety ulgowe kosztowały będą połowę tych kwot. W ofercie pozostał bilet dzienny na wszystkie linie za 5 zł. Od września 2020 roku, ze względu na kryzys spowodowany sytuacją pandemiczną, cena biletu rocznego została zmieniona na 240 zł (normalny) co, rzecz jasna, nadal pozostaje niezwykle korzystną ofertą da pasażerów.

W organizowanym w 2017 roku ogólnopolskim projekcie ECO-MIASTO, którego celem jest promowanie koncepcji zrównoważonego rozwoju miast i nagradzanie ośrodków miejskich najlepiej realizujących tę ideę, Jaworzno zdobyło I miejsce w kategorii: mobilność zrównoważona. Jury doceniło nasze zaangażowanie w elektromobilność, a także projekt pierwszej w Polsce Velostrady, kolejne autobusy elektryczne wyjeżdżające na trasy, nowe punkty ładowania, rozbudowane elementy infrastruktury rowerowej i rekreacyjnej wypełniającej krajobraz miasta.

Jaworzno wielokrotnie było gospodarzem konferencji Miasta Idei. W ramach debat z udziałem ekspertów, aktywistów, samorządowców i mieszkańców, dyskutowaliśmy m.in. o mobilności elektrycznej i autonomicznej, miejscu pieszych i samochodów w strukturze miejskiej komunikacji, potrzebie inwestowania w tereny zielone w miastach, komunikacji rowerowej czy usługach komunalnych.