Tężnia solankowa, notozaury, place zabaw dla dzieci i kładka widokowa, to tylko niektóre atrakcje Ośrodka Edukacji Geologiczno -Ekologicznej GEOsfera. Dawny kamieniołom na przestrzeni lat stał się miejsce dla całych rodzin. Spacery, bliskość przyrody w ogrodach sensorycznych i uzdrowiskowy klimat, sprawia, że to miejsce chętnie odwiedzają nie tylko mieszkańcy naszego miasta.

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie położony jest w niecce dawnego kamieniołomu wapieni triasowych Sadowa Góra. Największe atuty tego miejsca zostały odkryte w wyniku działalności eksploatacyjnej. To właśnie w trakcie wydobycia kamienia wapiennego, odsłonięto warstwy skał zawierające w sobie liczne szczątki szkieletowe szkarłupni, mięczaków, głowonogów, ryb, a nawet kości gadzie prajaszczura nothozaurus sprzed 230 mln lat. Na terenie Ośrodka odkryto także niezwykle cenne stanowisko paleontologiczne megariplemarków, będące kopalnym zapisem potężnych tropikalnych huraganów, które przetaczały się miliony lat temu przez ten obszar.

Oprócz części abiotycznej niezwykle istotne są w GEOsferze kolekcje roślinne – zarówno naturalne jak i wprowadzone, dla których niepowtarzalnym tłem stały się ściany kamieniołomu. W założeniach funkcjonowania Ośrodka położono nacisk na pokazaniu nierozerwalnej więzi pomiędzy wszystkimi elementami środowiska przyrodniczego, a także na pokazaniu ciągłych przemian świata roślin i zwierząt. Stąd jednym z głównych celów działalności Ośrodka jest edukacja przyrodnicza oparta na zdobywaniu wiedzy poprzez doświadczenie oraz kształtująca prawidłowe zachowania ekologiczne.

Ośrodek dysponuje zapleczem do organizacji imprez artystycznych i rekreacyjnych (sala multimedialna, amfiteatr, grillowisko i plac zabaw).

Wstęp na teren Ośrodka jest bezpłatny. Całodobowe oświetlenie obiektu umożliwia wejście na jego teren bez ograniczeń czasowych. Obiekt objęty jest ochroną bezpośrednią i wyposażony w monitoring wizyjny.

Przez GEOsferę nie biegnie szlak rowerowy! Możliwe jest objechanie Ośrodka dookoła wyznaczonym do tego szlakiem.

Dojazd do Ośrodka jest możliwy komunikacją miejską (PKM Jaworzno – linia 304 – przystanek “GEOsfera” – autobus przystosowany dla osób z niepełnosprawnością), dojeżdżającym własnymi środkami transportu oferuje bezpłatne miejsca parkingowe w bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka.

Toaleta dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się w budynku OEEG GEOsfera.

Na terenie Ośrodka znajdują się tablice z opisami kolekcji roślinnych ogrodu sensorycznego w języku Braille’a.

Kontakt:

adres: ul. Św. Wojciecha 100, 43-600 Jaworzno

GPS: 50.226903746201614, 19.271915340419728

tel. 518 302 011

e-mail:

strona: https://www.facebook.com/geosfera/

Comments are closed.