Elektromobilność

Technologie przyszłości i próba odpowiedzi na największe kłopoty komunikacyjne; redukcja hałasu, łatwość przemieszczania się, rozwiązanie problemu zatłoczonego miasta, smogu i rosnącej ilości gazów cieplarnianych w atmosferze.

Zależy nam, aby Jaworzno było postrzegane jako miejsce wspierające nowe technologie, otwarte na inwestorów i nowych mieszkańców. Sprawny transport publiczny to jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania organizmu miejskiego. Regularnie prowadzone badania opinii publicznej wskazują, że mieszkańcy doceniają wysoką jakość świadczonych usług. Ponad 80 proc. mieszkańców korzysta z przejazdów autobusami, a 88 proc. pozytywnie ocenia wprowadzenie i rozwój floty pojazdów elektrycznych.
Prezydent Miasta Paweł Silbert
Paweł Silbert
Prezydent Jaworzna

Jaworzno od dawna można uznać polskim sercem elektromobilności w transporcie publicznym. Już w 2015 roku PKM Jaworzno – lokalny operator transportu publicznego jako pierwszy w Polsce zakupił i wdrożył do regularnego ruchu autobus elektryczny. Od tego czasu flota rozbudowana została aż do 44 sztuk pojazdów zeroemisyjnych, a kolejne 6 autobusów jest w trakcie produkcji. Docelowo w 2022 roku Spółka eksploatować będzie aż 50 sztuk autobusów elektrycznych. Tradycyjne autobusy spalinowe będą kursować już tylko głównie w szczytach komunikacyjnych w dni robocze i jako pojazdy rezerwowe w czasie wykonywania niezbędnych napraw serwisowych w elektrobusach.

Obecnie PKM Jaworzno posiada 68 autobusów, w tym:

  • elektryczne: 44,
  • diesle: 24.
 

W drugiej połowie 2022 r. flota PKM Jaworzno będzie składała się z 68 autobusów, w tym:

  • elektryczne: 50,
  • diesle: 18.
 

Suma kilometrów pokonywana przez autobusy w ciągu roku: 4,5 mln km.

W każdy dzień roboczy autobusy pokonują około 15 tys. km.

Liczba obsługiwanych przystanków: 490

Autobusy elektryczne:

W Jaworznie wiemy, że obok zmian infrastruktury drogowej, jednym z kluczowych rozwiązań sprzyjających bezpieczeństwu komunikacyjnemu, jest znakomita komunikacja zbiorowa. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej od lat pracuje zarówno nad udoskonaleniem i unowocześnieniem taboru i zaplecza technicznego, jak i dostosowaniem usług i oferty, w taki sposób, aby mieszkańcy chętnie przesiadali się z samochodów do autobusów.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie jest krajowym liderem we wdrażaniu nowych technologii w publicznym transporcie zbiorowym. To u nas wdrożono po raz pierwszy Open Payment System, to u nas pojawił się w regularnej eksploatacji pierwszy zakupiony w Polsce autobus elektryczny. To również u nas zainstalowana została pierwsza stacja obsługi autobusów elektrycznych wyposażona w unikalną technologię szybkiej wymiany baterii trakcyjnych w pojazdach. 

Pierwszy autobus elektryczny w Jaworznie zaczął kursować w regularnej komunikacji publicznej już wiosną 2015 roku. Doświadczenia z eksploatacji tego pojazdu w w naszym mieście okazały się tak zadowalające, że PKM ogłosił przetargi na zakup kolejnych tego typu pojazdów. Solaris Urbino 12, który testowany był w naszym mieście, został wybrany Autobusem Roku 2017. W międzyczasie w Jaworznie już co trzeci autobus miejski był pojazdem elektrycznym, co było ewenementem na ogólnopolską skalę. PKM nie poprzestał jednak na tym i ogłosił przetarg na zakup kolejnych kolejnych 20 elektrycznych autobusów. Dzięki temu już niebawem w naszej flocie aż 80 procent pojazdów będzie wyposażonych w napęd elektryczny!

Galeria zdjęć:

fot. Maciej Kowal – PKM Jaworzno

Stacja ładowania pojazdów:

Spółka TAURON i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie uruchomiły pierwszą w Polsce stację ładowania i szybkiej wymiany baterii. To kolejny etap rozpoczętej w 2016 roku współpracy w zakresie rozwoju technologii ładowania autobusów elektrycznych. Polskie miasta stawiają na bezemisyjny transport publiczny oparty o autobusy elektryczne. Praktyka pokazuje, że jednym z kluczowych czynników sukcesu elektryfikacji floty autobusowej jest zastosowanie odpowiednich technologii ładownia lub kombinacji kilku technologii.

W ramach współpracy TAURON Dystrybucja i PKM Jaworzno w naszym mieście oddany został do testów pierwszy w Polsce system pozwalający na ładowanie i automatyczną wymianę baterii. W praktyce polega to na tym, że autobus elektryczny wjeżdża do hangaru, gdzie znajduje się stacja ładowania i wymiany baterii. Po uruchomieniu instalacji, specjalne roboty wyjmują z niego wszystkie rozładowane baterie, a następnie instalują nowe – wcześniej naładowane. Cały proces trwa kilka minut. Autobus rusza w trasę z nowym kompletem baterii, a te wyjęte w tym czasie się ładują. Do ich ponownego całkowitego naładowania potrzeba ok 2-3 godzin. Proces wymiany baterii jest całkowicie zautomatyzowany. Dla operatorów transportu publicznego korzyścią z zastosowania takiej technologii może być zwiększenie dostępności floty, poprzez ładowanie baterii poza pojazdem. Oznacza to, że autobus może być w ruchu w czasie, gdy drugi czy trzeci komplet baterii się ładuje.

Dla sektora energetycznego korzyścią będzie możliwość elastycznego zarządzania procesami ładowania. System jest wykorzystywany do prowadzenia testów w zakresie zarządzania procesem ładowania oraz optymalnego wykorzystania infrastruktury elektroenergetycznej.