Park Gródek to najsłynniejszy obecnie Park na terenie Jaworzna. Lazurowa woda, kładka na zbiorniku Wydra są najczęściej fotografowanym miejscem. Kolejne miejsce, które zostało zrekultywowane po terenie poprzemysłowym jest nazywany przez turystów, którzy odwiedzają nasz Park “polskimi Malediwami”. To idealne miejsce na spacer z całą rodziną!

Arboretum Park Gródek w Jaworznie obejmuje wyrobiska po eksploatacji dolomitu byłej Cementowni Szczakowa (eksploatowane od około 1880 r. do 1990 r.) o powierzchni 58,54 ha. Pomimo poprzemysłowego pochodzenia jest to teren o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Występuje tu mozaika siedlisk przyrodniczych: ciepłolubnych muraw, łąk, siedlisk naskalnych, terenów podmokłych, zbiorników wodnych, borów, lasów grądowych. Ukształtowanie terenu z licznymi punktami widokowymi sprawia, że obszar ten jest niezwykle atrakcyjny pod względem krajobrazowym.

Szczególnie wartym polecenia są dwa zbiorniki wodne: Wydra i Orka o charakterystycznej turkusowej barwie. Zbiornik Orka o głębokości 18,5 m z zatopionymi dwiema koparkami, oraz statkiem stanowi jeden z najciekawszych obiektów dla nurków (jest tam prywatna baza nurkowa). Natomiast przez zbiornik Wydra prowadzi charakterystyczna kręta ścieżka, dzięki której można podziwiać okolicę z perspektywy wody.

Mapa Arboretum Park Gródek

Ważne informacje!

  1. Wstęp do parku jest bezpłatny.
  2. Park czynny jest 24h na dobę, przez cały rok.
  3. W Parku można wprowadzać psy na smyczy, a psy agresywne dodatkowo w kagańcu.
  4. W zbiornikach wodnych nie można się kąpać.

Obowiązujące zakazy:

Obowiązujące zakazy

Kontakt:

adres: ul. Jana III Sobieskiego, Jaworzno

GPS: 50.23120346101609, 19.311367444071074

strona: https://www.facebook.com/parkgrodek/

Administratorem Parku jest Związek Stowarzyszeń Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, ul. Sosnowa 5, 43-190 Mikołów.

Comments are closed.