Przejdź do treści Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworznie Strona Główna

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworznie

Strona Główna Jaworzno.pl
Pomogę, bo mogę!
Wersja dla niedowidzących

Aktualności

Najnowsze informacje, wydarzenia, komunikaty

Komunikat

Klub „ Senior+” w Jaworznie przy ul. Jana Matejki 24d rozpoczął swoją działalność dnia 22 lutego 2018r. Uczestnikami Klubu „Senior+” są mieszkańcy miasta Jaworzna w wieku 60+, którzy chcą żyć w sposób aktywny i twórczy. Klub czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 16.00 do 20.00.
W ramach programu Wieloletniego „SENIOR+” na lata 2015 - 2020, Module I – Utworzenie lub Wyposażenie placówki „Senior+” Edycja 2017,dofinansowanego z budżetu państwa, Urząd Miasta Jaworzna przekazał do użytku wyremontowany lokal z wyposażeniem na działalność Klubu, mieszczący się w centrum miasta pod tak zwanymi „Arkadami”, z dogodnym dojazdem autobusem i dostępnością przystanku autobusowego. Lokal jest dostosowany do potrzeb osób w wieku 60+, w tym osób niepełnosprawnych.
Po wejściu do Klubu Uczestnicy w szatni zmieniają obuwie , po czym przechodzą do świetlicy z aneksem kuchennym, przygotowując dla siebie kawę lub herbatę i przy poczęstunku zagospodarowują czas wolny dla siebie, pogłębiają więzi między sobą, umożliwiają wymianę poglądów i doświadczeń oraz spędzanie czasu w przyjaznej atmosferze.
Jest również miejsce wydzielone do relaksu z książką, w którym można także posłuchać muzyki, zagrać w gry planszowe, karciane lub spędzić czas na rozmowie w mniejszym gronie.
Odrębne pomieszczenie jest przeznaczone do ćwiczeń gimnastycznych, gdzie przy zainstalowanych drabinkach oraz specjalistycznym sprzęcie, prowadzone są zajęcia fizjoterapeutyczne.
Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie udostępniło swoje autorskie prace, które umilają czas spędzany przez Uczestników.
Funkcjonowanie Klubu jest dofinansowane z budżetu państwa w ramach Programu Wieloletniego "Senior+" na lata 2015-2020. Edycja 2018 - Moduł II - Zapewnienie funkcjonowania Klubu "Senior+". Projekt skierowany jest do Seniorów zamieszkujących na terenie miasta Jaworzna. Klub jest przystosowany do spotkań dla 20 osób.

W ramach projektu przewidziane są:

  • Zajęcia fizjoterapeutyczne, prowadzone w każdy poniedziałek i środę przez specjalistę, na piłkach, matach gimnastycznych. Wspomagają i usprawniają układ ruchu dbając o zachowanie formy. Zajęcia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem Uczestników i są szczególnie oblegane.
  • Zajęcia z terapeutą zajęciowym – prowadzone w każdy wtorek i czwartek. To czas, gdy powstają najpiękniejsze ozdoby świąteczne, korale, broszki z materiału, kwiaty wykonane z papieru, butelki ozdobione decupage. Zajęcia odkrywają kreatywną stronę uczestników, którzy wymieniają się doświadczeniem i umiejętnościami.
  • Zajęcia rekreacyjno – sportowe: bezpłatne wyjścia na basen, w ramach programu „ Jaworzno Przyjazne Seniorom”, udostępniane wszystkim seniorom z miasta Jaworzna od poniedziałku do czwartku, w ilości 100 sztuk biletów tygodniowo.
  • Spotkania z psychologiem – odbywające się w każdy piątek tygodnia. Podczas tych spotkań omawiane są zagadnienia dotyczące tematów związanych z samotnością, asertywnością, radzeniem sobie z depresją, poznaniem mocnych i słabych stron, roli przyjaźni i miłości w naszym życiu. Tematy są dostosowane do oczekiwań uczestników. Istnieje też możliwość indywidualnego spotkania z psychologiem, mającego na celu omówienie i przepracowanie problemów oraz trudności uczestnika.
  • Aktywność własna w Klubie – w projekcie przewidziane są dni, pozwalające na samodzielne zagospodarowanie czasu wolnego seniorów, pogłębianie więzi między uczestnikami, umożliwiające wymianę poglądów i doświadczeń oraz spędzanie czasu w przyjaznej atmosferze. W dni przeznaczone na aktywność własną seniorów, przewidziane są również zajęcia usprawniające pamięć – gry i zabawy towarzyskie (karciane, planszowe, edukacyjnej, kalambury, krzyżówki) mające na celu pobudzenie zdolności intelektualnych, pełnią również funkcję integracyjną.
Klub Seniora

Projekt i realizacja: DevSpace.pl