Przejdź do treści Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworznie Strona Główna

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworznie

Strona Główna Jaworzno.pl
Wersja dla niedowidzących

Aktualności

Najnowsze informacje, wydarzenia, komunikaty

22.08.2014

Letnia wymiana wychowanków rodzin zastępczych z miastem partnerskim - relacja

W ramach umowy partnerskiej pomiędzy Jaworznem a Szigethalom, dwanaścioro młodych ludzi, wychowanków jaworznickich rodzin zastępczych miało możliwość wzięcia udziału w letniej wymianie młodzieży. W dniach 6 – 14 lipca, pod opieką trzech wychowawców, młodzież przebywała na Węgrzech.

Pierwsze pięć dni to pełen wrażeń pobyt w gospodarstwie agroturystycznym zlokalizowanym w niewielkiej miejscowości Bonnya. Wieś znajduje się na południe od Balatonu i to właśnie największe jezioro Węgier było pierwszym celem młodzieży. Wycieczka nie mogła ominąć miejscowości Tihany, której centrum stanowi opactwo benedyktyńskie z XI wieku ani kąpieliska w Balatonlelle. Ogromną frajdą była wizyta w parku wodnym w Kaposvár. Młodzież miała okazję odwiedzić, będące popularnym celem pielgrzymek, sanktuarium w Andocs, gdzie zabytkowa figurka Matki Boskiej co tydzień ubierana jest w inną suknię.

Kolejne cztery dni to pobyt w samym Szigethalom, położonym na rzecznej wyspie pomiędzy dwiema odnogami Dunaju. „Perła wyspy Czepel” nie tylko zachwyciła wspaniałą przyrodą, ale zaoferowała możliwość odwiedzenia wioski Wikingów, gdzie – poza poznaniem ich kultury i zwyczajów - każdy nauczył się strzelać z łuku. Pobyt wychowankom rodzin zastępczych wypełniły między innymi warsztaty rękodzieła w muzeum Szigethalom, udział w konkursie gotowania tradycyjnego leczo, zabawa w interaktywnym centrum nauki, wizyta w oceanarium w Budapeszcie oraz wieczorne zwiedzanie stolicy Węgier.
- Chcieliśmy aby ten wyjazd dał nam możliwość przyjrzenia się funkcjonowaniu wychowanków rodzin zastępczych w sytuacjach, w jakich nie widujemy ich na co dzień, dostrzeżenia ich mocniejszych i słabszych stron w celu zapewnienia im w przyszłości adekwatnego wsparcia – mówi Mariola Zych-Walaszczyk, Z-ca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, która była jednym z opiekunów młodzieży na Węgrzech – To także szansa na atrakcyjny wyjazd dla osób, które być może nigdy nie miałyby takiej okazji.

Dzięki wakacyjnemu wyjazdowi młodzież miała okazję odpocząć, poznać kulturę innego kraju, nawiązać nowe przyjaźnie i znajomości, a także skorzystać z dobrodziejstw przebywania z rówieśnikami będącymi w podobnej sytuacji życiowej.

Jednocześnie składamy serdeczne podziękowania władzom miasta za możliwość skorzystania przez podopiecznych MOPS w Jaworznie z atrakcji jaką jest letnia wymiana młodzieży.

relacja Węgry relacja Węgry relacja Węgry relacja Węgry relacja Węgry

Projekt i realizacja: DevSpace.pl